Prvý futbalový majster svetana Orave

Bohatý kultúrny program sme dnes zavŕšilitak ako je pre Podbiel typické – športom. A nie hocijakým.  Na oravských futbalových trávnikoch eštenikdy nebehal majster sveta. Dnes sa tak stalo.  Jonas Eduardo Américo prezývaný „EDU“ si počaspobytu na Slovensku zahral futbal práve v Podbieli. V exhibičnomzápase medzi výbermi verejných činiteľov a podnikateľov reprezentujúcimi Oravua Slovensko nastúpil  na 55 minútza výber Slovenska.

1992 - 1995 Clube Brasil Masters

EDU bol jednýmz viacerých objavov v klube Santos, ktorý sa presadil užv dorastneckom veku. Podobne ako to bolo v prípade Pelého aleboCoutinha. V A mužstve Santosu hral už v pätnástich rokoch. Keďmal 16 povolal ho Vincente Feola do reprezentácie a zúčastnil sa akonáhradník na majstrovstvách sveta v Anglicku v roku 1966.

Na nasledujúcom Mundiale v Mexiku v roku 1970 sa už stal majstromsveta. Na samotnom  finálovom turnajipôsobil ako náhradník. Nastupoval pravidelne v zápasoch juhoamerickejkvalifikácie. Zúčastnil sa aj na majstrovstvách sveta v Nemeckuv roku 1974. Nastúpil v zápase proti Zaire, ktorý Brazília vyhrala 3: 0.

Edu hral na poste ľavého obrancu. Vynikal svojim ofenzívnym poňatím hrya rýchlosťou. Mal silnú strelu ľavou nohou a výborne ovládal kľučkuna jednu i druhú stranu. V súčasnosti už pribudli rôčky aj kilá,ale  na ihrisku je údajne stále bystrý.

Na  klubovej úrovni bol EDU štyrikrátmajstom majstrovstiev štátu São Paulo s mužstvom Santosu(1967/68/69 y 73) a raz v drese Corinthians (1977). Hral tiež vMonterrey v Mexiku a skončil svoju kariéru v klube SãoCristóvão z Río de Janeiro, en 1983. Odohral 54 zápasov zareprezentáciu.

Na Slovensku je už po tretí krát. 23. júna 1968 hral prvý polčasv pamätnom zápase s Československom, v ktorom Brazília prehrala2 : 3 a Jozef Adamec strelil tri góly. V roku 1994 prišiel ako členvýberu hviezd „Brasil Masters“. Teraz je tu do tretice, v sprievodemanažéra Joea Borbélya.  Predseda ŠKPodbiel Ing. Ján Sitek sa už postaral o to aby miestom exhibičného  zápasu bol práve Podbiel.

Hralo sa 1.  júla 2001 o 17:00 za stáleho dažďa naštadióne Pod pálenicou v Podbieli

ORAVA – SLOVENSKO 2 : 7 (1 : 4)

góly: Chajdiak, Sitek  11m – Huťka 2, Halmeš 2, Matis 2,  Edu.

V druhom polčase JozefAdamec nepremenil pokutový kop. Zaskvel sa legendárny podbielanský brankárPoštek.